top of page

СКАНДИНАВСЬКА ДІЄТА

         Ця дієта  пристосована  до північних широт і відповідає  помірному бюджету.  Її називають  "нордичною", "норвезькою" і навіть дієтою вікінгів. Але найпоширеніша її назва – скандинавська дієта.

       Цей режим харчування  пропонує відмовитися від штучної, нездорової їжі  із синтетичними добавками, стабілізаторами смаку, емульгаторами та барвниками на користь натуральних, екологічно чистих продуктів. Слід надавати перевагу овочам і фруктам, вирощеним на грядці фермера, а не в теплиці корпорації. А замість м'яса зі скотобійні шукати свійську птицю чи дичину. Від кондитерських виробів та алкоголю «норвезька» система також передбачає відмовитись, як і від випічки з білого борошна.

              Творцем скандинавської дієти вважається Клаус Мейєр. Він не лікар і не дієтолог, а ресторатор із Копенгагену. У 2004 році Мейєр звернув увагу, як зріс попит на харчові добавки та напівфабрикати. Він зібрав симпозіум рестораторів, наслідком якого став маніфест нової кухні північних країн. Маніфест стверджував, що Скандинавія дає своїм мешканцям досить корисних та смачних продуктів, і як би не була приваблива екзотика та напівфабрикати, популяризувати варто саме свої, корисні та недорогі продукти. На основі цього маніфесту дієтологи Університету Копенгагена і розробили "Нову скандинавську дієту", яка сьогодні має попит у всьому світі.

                Скандинавська дієта передбачає дотримуватися золотої середини, що є першим головним принципом: не потрібно виснажувати себе голодуванням, але й не слід переїдати. Оптимальний режим харчування – 5 разів на добу невеликими порціями по 200-250 грам. Не варто наїдатися перед сном, а якщо хочеться їсти так сильно, що не вдається заснути, краще випити склянку молока, йогурту чи кефіру.

                 Другий принцип – готувати домашню їжу, не додавати штучних харчових добавок. Цілком відмовлятися від солі не слід, але застосування її потрібно обмежити: не пересолювати продукти, не сипати сіль, коли вона не потрібна. Наприклад, часто присолюють свіжі овочі: огірки, помідори. Скандинавська система цього не радить.

                 Третій принцип – відмовитися від смаження на сковороді. Замість цього можна запікати страви в духовці, варити, гасити, готувати свіжі салати.

              Четвертий  принцип – обмежити  вживання  тваринних  жирів. Віддавати  перевагу  пісному  м'ясу,  а  де можливо – замінити його рибою та морепродуктами. Зрозуміло, скандинавська система харчування віддає перевагу рибі, виловленій у північних морях. Вона багата на корисну для серця поліненасичену жирну кислоту омега-3. При готуванні слід віддавати перевагу рослинним маслам: соняшниковій, лляній, ріпаковій.

                 П'ятий принцип - їсти свіжі овочі та фрукти. Не обмежувати парою-трійкою звичних овочів - наприклад, помідорами, огірками, морквою, а намагатися включити в меню якнайбільше зелених, червоних, жовтих овочів. Вибирати сезонні продукти, які ростуть у рідних краях, адже організм добре їх засвоює.

                 Шостий принцип – намагатися балувати себе лісовими продуктами, дарами дикої природи.

                 І нарешті, від хліба відмовлятися не слід, проте варто вибирати багаті клітковиною сорти, наприклад, житній чи чорний хліб.

Список дозволених продуктів при скандинавській дієті:

  • Молочні продукти: молоко та сир. Порошкове молоко, яке стоїть на прилавках супермаркетів, скандинавська дієта не визнає. Молочні продукти слід купувати у фермерів. Для мешканців великих міст це означає необхідність відправитися на ринок.

  • Овочі та фрукти: все без винятку, і бажано частіше і різноманітніше. Перевагу слід віддавати тим овочам та фруктам, які ростуть у вашому регіоні: яблукам, малині, смородині, капусті, але й плоди зі спекотних країн не заборонені.

  • Лісова їжа: гриби, горіхи, кора, жолуді, мох. Збирати все це слід з обережністю, купувати теж, адже ви повинні бути впевнені в органічному походженні продуктів та їх придатності для їжі. Не кожний мох можна з'їсти.

  • М'ясо птиці: Вживання м'яса потрібно звести до мінімуму, вибираючи по можливості птицю, вирощену в природних умовах, а не на птахофабриці. Ковбаси та сосиски виключити з раціону повністю.

  • Риба та морепродукти: В ідеалі потрібно знайти рибу, яку виловили із природної водойми. Кальмари, креветки, вугор, устриці, водорості теж варто включити до раціону.

Плюси і мінуси скандинавської дієти.

            Скандинавська система харчування добре впливає на метаболізм, вона зміцнює імунітет, оздоровлює внутрішні органи. Всі ці фактори не можуть не позначитися на зовнішності, тому прихильники методики виглядають молодшими за свої роки. Це повноцінна філософія здорового харчування.

          Недоліків цього режиму небагато, і вони відносні. Якщо хтось захоче скинути зайві кілограми, то за скандинавською системою вага зменшуватиметься поступово, зате не на шкоду здоров'ю. У недоліки можна записати і те, що метод не підходить вегетаріанцям, веганам і людям, які страждають на алергію на рибу і морепродукти.

bottom of page