top of page

ВЕГЕТАРІАНСЬКА  ДІЄТА

        Сьогодні частина людей у різних країнах світу усвідомлено приходять до вегетаріанства, відмови від вживання продуктів тваринного походження з різних міркувань. Хтось із етичних поглядів причетності до вбивства тварин заради людських потреб. Інші впевнені, що виключення тваринного білка із повсякденного раціону допоможе очистити організм від шлаків та досягти відчуття легкості. А деякі через страх розвитку ракових захворювань шлунково-кишкового тракту, або хвороб серцево-судинної системи.

             Але перш ніж визначити, що є вегетаріанською дієтою, які у неї плюси і які мінуси, необхідно більш детально розглянути види вегетаріанства. Їх всього чотири:

1. Лакто-ово-вегетаріанці повністю виключають вживання м'яса (у тому числі й риби), проте вживають яйця, молочні продукти та мед;

2. Лакто-вегетаріанці виключають м'ясо, рибу, яйця, але включають до раціону лише молоко та молочні продукти;

3. Ово-вегетаріанці відмовляються від м'ясних і молочних страв, проте вживають яйця;

4. Веганство повністю заперечує вживання м'яса, молока, яєць і навіть меду. Використовується лише їжа рослинного походження.     

              І так, вегетаріанська дієта дає низку абсолютно позитивних ефектів:

1. Повна відмова від м'яса допомагає знизити рівень підшкірного жиру і, отже, впоратися із зайвою вагою. Вчені з'ясували, що при необмежених обсягах та калорійності вегетаріанської їжі втрата ваги відбувається без додаткових зусиль. Але якщо при вегетаріанстві налягати на шкідливу їжу, то можна легко досягти зворотного ефекту. Макарони, білий хліб, солодощі та рафіновані олії вписуються у рамки вегетаріанської їжі, але явно не йдуть на користь організму.

2. Виключення із раціону м'ясних продуктів відмінно сприяє очищенню організму. Багато вегетаріанців відзначають появу легкості та зниження стомлюваності протягом дня. Крім цього, виведення токсинів та шлаків супроводжується покращенням стану шкіри: зникнуть прищі, вугри та чорні крапки.

3. Мікрофлора кишечника у людей, які вживають м'ясо, та вегетаріанців помітно відрізняється. При переході на продукти рослинного походження у кишечнику виробляється більше захисних бактерій. Таким чином, організм отримує достатню кількість неперетравної клітковини з рослинної їжі, яка є профілактикою злоякісних пухлин кишечника. Крім того, заздалегідь виключаються продукти, які, на думку ВОЗ, можуть потенційно сприяти розвитку раку: червоне м'ясо, бекон, салямі та інші копчені продукти.

4. Відмова від продуктів тваринного походження сприяє профілактиці низки серцево-судинних захворювань: ішемічної хвороби серця, гіпертонії та атеросклерозу. Карнітин, що міститься в м'ясі, запускає в кишечнику хімічні реакції, що негативно впливають на серцевий м'яз. Однак до серцево-судинних захворювань можуть призвести і рафіновані продукти, і цукор, і зловживання олією, а не тільки м'ясо.

5. Професор Анастасіос Тумпанакіс зі Школи Медичних наук Лондонського університету та його колеги довели, що за вегетаріанства знижується рівень холестерину та тригліцеридів у крові, а рівень глікованого гемоглобіну стабілізується. Більше того, вчені виявили покращення психологічного стану хворих на діабет. Відмовившись від м'яса, пацієнти відчули зниження ознак депресії.

 

                Незважаючи на переконливий список плюсів вегетаріанства, у відмови від м'яса є й низка мінусів.

        Вони вкотре доводять, що у всьому необхідний баланс і усвідомлений підхід. Серед негативних ефектів такі:

  1. Рослинний білок має малий амінокислотний склад і значно гірше засвоюється організмом. Продукти тваринного походження, зокрема м'ясо, містять усі незамінні амінокислоти, а в рослинних продуктах амінокислот може значно бракувати. Нестача білка з часом призводить до порушень роботи імунної та репродуктивної систем.

  2. Нестача заліза в організмі вегетаріанця спричинена тим, що в м'ясі міститься гемове залізо, засвоюваність якого 15-35%. У той же час залізо із продуктів рослинного походження засвоюється гірше: від 2 до 20%. Навіть молоко та яйця не є достатнім джерелом цієї речовини.

  3. Недостатній рівень цинку в організмі обумовлюється вмістом фітинової кислоти в бобових, горіхах, насінні та зернових. Вона знижує біодоступність цього елемента. Однак, якщо у вашому раціоні, як і раніше, залишаються молочні продукти і морепродукти — нестачі цинку можна уникнути.

  4. Дефіцит кальцію провокується двома факторами. По-перше, та сама фітинова кислота та оксалати знижують його всмоктування. По-друге, рослинні білки сприяють підвищеному виведенню кальцію із сечею.

  5. Дуже відчутний у вегетаріанстві дефіцит вітамінів D та В12. Навіть якщо вегетаріанець, а не веган, їсть молочні продукти та яйця, все одно його організму не вистачатиме вітамінів D і B12. Нестача вітаміну D проявляється не тільки у вегетаріанців, а і в інших людей, особливо у зимовий час. Вітамін B12 корисний у невеликих дозах. Дорослій людині на добу в середньому потрібно отримати всього 3 мікрограми цього вітаміну.

  6. Омега-3 має великий вплив на серцево-судинну систему, очі та мозок, тому дуже важливо підтримувати рівень цієї кислоти. Однак відмова від продуктів тваринного походження загалом спричинить нестачу Омега-3 в організмі. Відповідно, почне псуватися шкіра, волосся та імунітет.

  7. Ризик розвитку гастриту у вегетаріанців дуже великий. Рослинна їжа, на відміну м'яса, немає буферних білків. Саме вони нейтралізують дію кислот, які можуть спровокувати гастрит на слизову. У найгіршому випадку постійні гастрити можуть призвести до раку шлунку.

 

       Тому вегетаріанцям, щоб заповнити дефіцит вище перерахованих життєво важливих елементів в організмі, необхідно використовувати альтернативні джерела. І важливо завжди враховувати кількість корисного елемента у продукті та ступінь його засвоєння.

           Для переходу зі «всеїдного» способу життя на вегетаріанство або з метою оздоровлення підшлункової залози, кишечника, серцево-судинної системи знадобиться певний час для поступового вилучення з харчування тваринних продуктів. Через брак ферментів, які у м'ясі, спочатку можливі здуття живота і газоутворення.

bottom of page