top of page

СЕРЕДЗЕМНОМОРСЬКА ДІЄТА

           Середземноморська дієта – тип харчування, характерний для середземноморського регіону, широко відомий як один із варіантів здорового харчування. Середземноморська дієта — не якась певна система чи інструкція, а зібрання харчових звичок та принципів, яким традиційно дотримуються люди Середземномор'я.

          Дієта стала популярною у зв'язку з так званим французьким парадоксом: незважаючи на те, що жителі півдня Франції споживають досить велику кількість жиру, вони мають набагато нижчі показники низки захворювань, ніж жителі таких країн, як США.

       Дослідження, проведене на вибірці з 22000 осіб, показало, що прихильність до середземноморського типу харчування, порівняно з традиційним американським типом харчування, знижує на 33% ризик виникнення серцевих і на 24% ракових захворювань.

          Численні медичні дослідження показали, що жителі країн Середземномор'я менш схильні до ризику серцево-судинних захворювань, рідше страждають від надмірної ваги, підвищеного тиску, діабету. Середземноморська дієта також знижує ризик захворювання на хворобу Альцгеймера. Це обумовлено, насамперед, великою кількістю вживання в їжу свіжих овочів і фруктів, страв із зернових культур, помірної кількості м'яса та риби, а жири надходять в організм переважно з оливкової олії.

             Середземне   море  оточують  16 країн, і  традиції  харчування  різняться  між  цими  країнами  через  культуру, етнічний фон і релігію. Але є безліч характеристик у харчуванні, загальних їм всіх:

  • висока частка свіжих плодів, овочів, картоплі, бобів, горіхів, насіння;

  • хліб, макаронні вироби та інші продукти на основі зернових культур;

  • фрукти завжди у щоденному раціоні;

  • оливкова олія та інші джерела жирів є головним джерелом енергії, даючи 25–35% усіх калорій;

  • молочні продукти здебільшого з йогурту та сиру;

  • яйця виключаються зовсім, або не більше 4 яєць на тиждень;

  • риба та птиця використовуються від малих до середніх кількостей;

  • червоне м'ясо в харчуванні зрідка й у дуже малих кількостях;

  • помірне споживання червоного вина, зазвичай із їжею (крім мусульманських країн);

  • дієта нерозривно пов'язана з активним способом життя.

                Як видно, у середземноморській дієті немає суворих заборон та обмежень калорій. Є лише приписи щодо вибору продуктів, їх споживання та фізичної активності.

                Але вікові традиції народів Середземномор'я збереглися й сьогодні: готувати і їсти треба з рідними та близькими, що створює почуття спільності та соціальної підтримки, необхідне для здоров'я.

 

bottom of page