top of page

ЄВРЕЙСЬКА ДІЄТА

             В  основі  єврейської  дієти  лежить кашрут – релігійно-філософське  уявлення  про правильне харчування, яке сягає корінням у далеке минуле єврейського народу. Сьогодні дієтологи внесли деякі зміни до цієї дієти, і вона цілком може використовуватися як основа для здорового харчування.

               Кашрут - це склепіння правил про те, як повинен харчуватися єврей. В їх основі лежать два основні правила:

про кошерну їжу та про сумісність продуктів. Ось уже кілька тисячоліть євреї дотримуються цих правил:

• їсти м'ясні та молочні продукти окремо;

• не їсти м'ясо «нечистих тварин»;

• не вживати в їжу кров тварин;

• дотримуватись дуже суворих гігієнічних правил при приготуванні їжі;

• вживати лише кошерну їжу.

            Так як у минулі часи євреї жили в  дуже жаркій місцевості і м'ясо деяких тварин, наприклад, свинина, а також кров убитих тварин дуже швидко псувалися, то, щоб запобігти отруєнню, на це м'ясо було накладено заборону (такі ж закони були і у сусідів мусульман). Усі дозволені продукти називалися кошерними, а не дозволені трефом.

            Є й нейтральні продукти – парве, які не готуються  разом із м'ясом чи з молоком.  Якщо планується вживати парве з м'ясом, то для його приготування використовується посуд, у якому готувалося м'ясо, але не молоко. І навпаки. До парве відносяться риба, овочі, фрукти, олія, мед.

           Кошерним з давніх часів вважається м'ясо тварин, що мешкають на землі, мають роздвоєне копито і жують жуйку. Це яловичина, баранина, оленина. У коней і ослів копита не роздвоєно, тому їхнє м'ясо не кошерне. А свині мають роздвоєне копита, але не жують жуйку.

               В основі  сучасної  єврейської дієти  все ж таки лежить  кашрут, але змінений  відповідно до сучасних  уявлень про здорове харчування. Тип цієї дієти – низькокалорійна із роздільним харчуванням. Про кошерні продукти в цій дієті вже не йдеться, тому що сьогодні у всіх є холодильники. А ось сумісність продуктів обов'язково враховується. В основному несумісними, як і раніше, вважаються м'ясо і молоко. Молоко та молочні продукти при строгій дієті виключаються повністю.

              Схуднути на такій дієті можна, але повільно. Це просто один із варіантів здорового харчування. Якщо людина раніше харчувалася безладно і вживала багато калорійних продуктів, то перейшовши на єврейську дієту, вона спочатку втрачатиме приблизно по кілограму на тиждень доти, доки у нього не встановиться постійна нормальна вага.

                Якщо ж додати фізичні навантаження відповідно до віку та фізичного стану, то скинути вагу можна  швидше.

                В єврейській дієті немає якогось певного набору продуктів, але є правила, дотримуватися яких обов'язково:

молоко та будь-які молочні продукти є окремими продуктами і ні з чим не змішуються; особливо шкідливе поєднання молочних продуктів та м'яса, а під час суворої дієти для схуднення молочні продукти з раціону виключаються зовсім;

• м'ясо має бути «нежирним», хоча у кожному м'ясі є прихований жир від 15 до 45%, воно поєднується з яйцями;

• риба поєднується із зеленими овочами та городньою зеленню: кропом, петрушкою, кінзою;

• овочі можна поєднувати зі злаковими;

• з жирів можна вживати в основному рослинні олії: оливкова, кунжутна, гарбузова олія; вважається, що тваринних жирів достатньо у вживаному м'ясі;

• фрукти можна вживати між їжею, не змішуючи їх з іншими продуктами; але яблука та груші можна додавати в салати, вживаючи їх під час основного прийому їжі; наприклад, корисний салат з яблук, груш, моркви та огірків, заправлений медом;

• не можна вживати зовсім алкогольні та кофеїн місткі напої: міцний чай, кава;

• не можна вживати солодощі, але протягом дня можна вжити до трьох столових ложок меду;

• пити протягом дня можна скільки завгодно, віддаючи перевагу свіжим сокам, зеленому чаю або просто воді, але не газованій і солодкій;

• їсти можна не більше трьох разів на день з інтервалами через п'ять-шість годин.

        Єврейська дієта не є екстремальною, вона раціональна,  сприяє підтримці  хорошого здоров'я та активного способу життя, а за необхідності повільного скидання зайвої ваги. Цілком можливо дотримуватися її правил тривалий час і навіть все життя, якщо все ж таки поступово додавати до неї нежирні молочні продукти, такі, як кефір, несолодкий йогурт, нежирний кисломолочний  і твердий сири.

bottom of page